انیمیشن سازی

انیمیشن سازی

انیمیشن حرفه ای می باشد که با استفاده از دستگاه ها و نرم افزار های کامپیوتری و روش های مختلف تصویرهایی ساخته می شود که جنبه های مختلفی مانند به تصویر کشیدن تخیل انسان ، تبلیغ ، سرگرمی برای کودکان (کارتون)  و نمایش  را دارد. در این رشته یادگیری کار با نرم افزارهای انیمیشن سازی خیلی مهم می باشد.

انیمیشن تقریبا ۱۰ سال بعد از ظهور سینما به عنوان هنر هشتم ایجاد شد و امروزه به عنوان یک صنعت پر سود از رشته انیمیشن به شمار می رود.

انیمیشن سازان با مهارت هایی مثل : مبانی هنر و رنگ، توانایی طراحی، آشنایی با اصول بازیگری، مبانی توانایی در تولید انیمیشن، توانایی کار با انواع نرم افزار های گرافیکی ، آشنایی دارند و آنها را به خوبی درک کرده و استفاده می کنند.

 کسی که انیمیشن می سازد باید روحیه ی هنری داشته باشد چرا که با یک مغز منطق گرا و روحیه ی منطقی نمی توان احساسات مردم را تحت تاثیر قرار داد. ذهنی که توانایی چیدن سناریو دارد اینکه از کارکترهای بی جان تصاویر متحرک و زنده بسازد، ذهنی که خلاق باشد و خلاقیت طراحی هم داشته باشد.

درآمد در حرفه ی انیمیشن خیلی زیاد می باشد. به این صورت که نویسنده ی سناریو، طراح کارکتر، گوینده، آهنگساز و … همه میتوانند درآمد خوبی از این زمینه برای خودشان کسب نمایند.  

انواع تکنیک های انیمیشن سازی

اولین مورد از تکنیک های انیمیشن سازی روش سنتی یا انیمیشن دو بعدی کلاسیک می باشد. در این روش روند ساخت انیمیشن با طراحی دستی هر فریم روی کاغذ انجام می شود. پس از آن انیمیشن ساز یا اصطلاحا انیماتور، طرح های خود را بر روی طلق های شیشه ای کپی و با رنگ های از قبل تعیین شده رنگ آمیزی می کند و با قرار دادن آنها روی تصویرزمینه ی مورد نظر به بیان داستان خود با ترتیب دلخواهش می پردازد. شاید این نوع تکنیک در عصر امروز، کمی پیش پا افتاده بنظر بیاید اما بهتر می باشد بدانید بزرگترین انیماتورهای جهان در ابتدا با همین روش تا مدت ها کار کرده اند.

انیمیشن یا پویانمایی کامپیوتری شامل انواعی از تکنیک ها می باشد که در آن انیمیشن به صورت دیجیتالی توسط کامپیوتر ساخته می شود. تکنیک های انیمیشن دو بعدی معمولا روی دستکاری تصاویر متمرکز می شوند، درحالیکه در تکنیک های سه بعدی معمولا دنیاهای مجازی ساخته می شود که شخصیت ها و اشیا در آنها با هم تعامل می کنند. با انیمیشن سه بعدی می توان تصاویری ساخت که از دید بیننده واقعی به نظر برسند.

تصاویر انیمیشنی دو بعدی روی یک کامپیوتر با استفاده از گرافیک Bitmap یا با استفاده از گرافیک Vector ساخته یا ویرایش شده اند 

انیمیشن دو بعدی کاربردهای زیادی دارد، مانند انیمیشن کامپیوتری آنالوگ، انیمیشن فلش و انیمیشن پاورپوینت. سینماگراف ها، تصاویر ثابت به صورت فایل  GIF متحرک هستند که قسمتی از آن متحرک شده می باشد.

انیمیشن سه بعدی بطور دیجیتالی توسط یک انیماتور مدلسازی و دستکاری می شود. انیماتور معمولا با ایجاد یک Mesh چند ضلعی سه بعدی شروع می کند تا آن را تغییر دهد. یک Mesh عموما شامل راس های زیادی می باشد که توسط خطوط و صفحات به هم متصل شده اند که نمای ظاهری یک فرم را به شیء یا محیط سه بعدی می دهد.  

ساخت آثار انیمیشنی   به عنوان یک نوع فیلم سازی با جنبه های منحصربفرد خاصی توسعه یافته می باشد. یک چیزی که در فیلم های بلند زنده و انیمیشنی مشترک است، این می باشد که هر دوی آنها به نیروی انسانی زیادی نیاز دارند و هزینه تولید آنها بالا می باشد.

حقیقت این می باشد که ساخت انیمیشن اصلا راحت نیست ولی راه هایی وجود دارد که آن را سریع تر و آسان تر ساخت ولی تاکید می کنیم، هیچ راهی جز یادگیری یکی از این نرم افزارها برای ساخت انیمیشن ندارید!

مایا جزء یکی از برجسته ترین نرم افزارها برای انیمیشن های سه بعدی ، شبیه سازی ، مدل سازی و رندرینگ می باشد که حاوی مجموعه ابزارهای فوق‌العاده‌ای می باشد. شما می توانید از آن برای ساخت انیمیشن ، موشن گرافیک ، محیط ها ، ساخت کرکتر و همچنین واقعیت مجازی استفاده کنید و این ها تنها تعداد معدودی از کاربرد هایش هستند.

نرم افزار مایا جزء یکی از برجسته ترین نرم افزارها محصول شرکت Autodesk برای انیمیشن های سه بعدی ، شبیه سازی ، مدل سازی و رندرینگ است

نرم افزار مایا (Maya) ، یکی از بهترین نرم افزارها برای ساخت انیمیشن های سه بعدی می باشد.

این نرم افزار در پروژه های بزرگی که در سطح جهانی شناخته شده اند، استفاده شده می باشد به طوری که مایا جزء اصلی و جداناپذیر این پروژه ها در ساخت جلوه های کامپیوتری بوده می باشد.
از جمله فیلم ها، انیمیشن ها و بازی های کامپیوتری که در فرآیند تولید آن ها نرم افزار مایا به کار رفته می توان ارباب حلقه ها، دزدان دریایی کارائیب، هابیت، آواتار، تبدیل شوندگان، بالا، یخ زده، ویچر، هالو ۴ و بسیاری دیگر را نام برد.

بسته تخصصی آموزش انیمیشن با هدف تسلط به تمامی بخش های نرم افزارهای مایا، انیمیت توپ شخصیت دار و انواع حرکتهای انسان در راه رفتن و چرخیدن در آموزشگاه سبحان تهیه و اجرا می گردد.

جهت مشاهده دوره پک انیمیشن در موسسه فرهنگی هنری سبحان کلیک کنید.

جهت مشاهده انیمیشن سازی با موهو در شاتوت کلیک کنید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *